De frequentieband van een zendmast bepaalt het bereik en de snelheid van 4G/5G-internet. Lage frequenties, zoals 700 MHz, komen ver en leveren via 5G indicatief 30 tot 150 Mbit/s. De 5G-band n78 op 3500 MHz heeft een beperkt bereik en levert 300 tot ruim 1.000 Mbit/s.
Bij het beoordelen van een mobiele zendmast is het belangrijk om niet alleen te kijken of er 4G of 5G beschikbaar is. De gebruikte frequentiebanden bepalen voor een groot deel het bereik en de beschikbare capaciteit.
In dit artikel
4G-frequentiebanden
| Band | Frequentie | Bereik | Verwachte snelheid | Kenmerk |
|---|---|---|---|---|
| B28 | 700 MHz | Zeer groot | 20 tot 80 Mbit/s | Groot bereik, relatief lage capaciteit. |
| B20 | 800 MHz | Zeer groot | 20 tot 100 Mbit/s | Groot bereik en goede dekking binnenshuis. |
| B8 | 900 MHz | Zeer groot | 20 tot 100 Mbit/s | Groot bereik en goede dekking. |
| B3 | 1800 MHz | Groot | 50 tot 200 Mbit/s | Goede combinatie van bereik en capaciteit. |
| B1 | 2100 MHz | Gemiddeld | 50 tot 200 Mbit/s | Gemiddeld bereik met goede capaciteit. |
| B7 | 2600 MHz | Beperkter | 75 tot 250 Mbit/s | Minder bereik, maar relatief veel capaciteit. |
| B38 | 2600 MHz TDD | Beperkter | 75 tot 300 Mbit/s | Gericht op extra capaciteit. |
5G-frequentiebanden
| Band | Frequentie | Bereik | Verwachte snelheid | Kenmerk |
|---|---|---|---|---|
| n28 | 700 MHz | Zeer groot | 30 tot 150 Mbit/s | Vooral geschikt voor landelijke 5G-dekking en het buitengebied. |
| n8 | 900 MHz | Zeer groot | 30 tot 150 Mbit/s | Groot bereik en goede dekking. |
| n3 | 1800 MHz | Groot | 75 tot 250 Mbit/s | Goede combinatie van bereik en capaciteit. |
| n1 | 2100 MHz | Gemiddeld | 100 tot 300 Mbit/s | Goede capaciteit met een redelijk bereik. |
| n7 | 2600 MHz | Beperkter | 100 tot 400 Mbit/s | Hoge capaciteit, maar een kleiner bereik. |
| n38 | 2600 MHz TDD | Beperkter | 100 tot 500 Mbit/s | Hoge capaciteit. |
| n78 | 3500 MHz | Beperkt | 300 tot ruim 1.000 Mbit/s | Zeer hoge capaciteit en de belangrijkste frequentie voor echt snel 5G. |
Snel een zendmast beoordelen
| Wat de mast biedt | Verwachting | Toelichting |
|---|---|---|
| n78 (3500 MHz) aanwezig | 300 tot ruim 1.000 Mbit/s | Zeer interessant voor een snelle 5G-verbinding. |
| n1 of n3 met meerdere 4G-banden | 150 tot 500 Mbit/s | Goede combinatie van 4G- en 5G-capaciteit. |
| n28 met meerdere 4G-banden | 100 tot 300 Mbit/s | Goede dekking en meestal een prima snelheid. |
| Voornamelijk n28 of lage frequenties | 30 tot 150 Mbit/s | Vooral gericht op bereik en dekking. |
Let op carrier aggregation
Moderne 4G- en 5G-modems kunnen meerdere frequentiebanden tegelijk gebruiken. Dat heet carrier aggregation.
Een modem kan bijvoorbeeld B20, B3, B1 en B7 combineren en daarnaast een 5G-band gebruiken. Daardoor kan de totale snelheid aanzienlijk hoger zijn dan de snelheid van één afzonderlijke frequentieband.
De genoemde snelheden zijn indicatief. De werkelijke snelheid hangt onder andere af van de afstand tot de zendmast, de beschikbare bandbreedte, de drukte op de mast, obstakels, de signaalkwaliteit, het gebruikte modem en de ondersteunde frequentiecombinaties.
Wat dit voor uw adres betekent, leest u in 5G-dekking in Nederland.

